Velikonoce - letáky a akce

Velikonoce - Prodejci

Oslava Velikonočních svátků probíhá v každém koutě světa trochu jinak. Jedno je ale společné. Jedná se o svátky plné radosti, barev a tradičních zvyků.

Svátky plné radosti pro svět křesťanský i pro ateisty

Velikonoce jsou nejdůležitějšími svátky zejména pro křesťany, kteří v tomto období oslavují z mrtvých vstání Ježíše Krista. Jedná se o svátek pohyblivý. Což znamená, že není určeno přesné datum a každého roku mohou být tedy Velikonoce jiného data.

V některých zdrojích se ale uvádí, že Velikonoce jsou původně pohanským svátkem a jejich vznik je tak trochu nejasný. Z pohledu ateisty je to spíše období, kdy končí zima a nastává vytoužené jaro.

Svět slaví Velikonoce rozmanitým způsobem

Zajímavé je, jakým způsobem slaví Velikonoční svátky lidé po celém světě. Barvení vajíček se odehrává například i v USA, ale je tu ještě něco navíc. Před Bílým domem se seběhnou děti a hledají na zahradě ukrytá čokoládová vajíčka. Ta sem schoval Velikonoční zajíček. Tento zvyk se zde dodržuje už bezmála sto padesát let. Oproti tomu Velká Británie obohacuje svátek speciálním velikonočním lidovým tancem, při kterém mají tanečníci na nohou přivázané zvonky. Dalo by se říci, že co země, to jiný zvyk.

Pokud byste na Velikonoce zamířili na Bermudy, pak si nezapomeňte vzít s sebou papírového draka. Je čas na jeho vypuštění.

I v Česku ctíme tradice

U nás jsou Velikonoční svátky většinou rozdělené do dvou hlavních dnů – Velikonoční neděle a Velikonoční pondělí. V kostelech probíhají slavnostní bohoslužby a doma se peče velikonoční pečivo a vaří tradiční jídla.

Neděle je den více sváteční, pondělí je ve znamení lidových zvyků a tradic. Nejznámější z nich je bezesporu „pomlázka“, při které muži musí své ženy vyšlehat vlastnoručně upletenou pomlázkou ozdobenou barevnými stuhami. Pomlázka má být vrbová. Zejména proto, že je to první strom, který na jaře vykvete a má ženám tak zajistit, že do příštího roku neuschnou.

Nabídka obchodních řetězců vám ušetří čas

Velké obchodní řetězce se snaží na tento svátek nabízet svým zákazníkům produkty, které jsou přímo určené na Velikonoční svátky. Nechybí pochopitelně dekorace nebo také velikonoční přání.

Ne každý má ale dostatek času vyrábět si ozdoby nebo se zabývat pečením velikonočních dobrot. Je tu tedy možnost využít nabídky obchodů, které s velkým časovým předstihem nabízejí přesně to pravé na Velikonoce. K těm nejznámějším patří Albert, u něhož je otevírací doba přizpůsobena tak, aby si mohl nakoupit opravdu každý.

Jestliže se přeci jen rozhodnete vytvořit si velikonoční ozdoby svépomocí, pak můžete využít nabídky tradičních barev či obtisků. Pozadu ale nezůstává ani nabídka hotových pekařských produktů a jiných dobrot. Velikonoční tabule má být přeci pestrá a nesmí na ní chybět dostatek ovoce, zeleniny, sýrů a dalších výrobků.

Nejnovější letáky